Diamond's father new song Mwewe video and download

Have you checked out the new trending Diamond’s father new song ‘Mwewe’? If you haven’t heard of it then you are missing some great piece of music.

The aging Diamond Platinumz father came to the public sight after breaking news that he was not in touch with his son. This was when Diamond Platininumz half-sister Zubeda Juma who stays in the United Kingdom jetted to Tanzania to check on the sickly father and restore the connection with his son. Abdul Juma, popularly known by stage names Baba Diamond, Big Lion, Babu Tiffah and Mzee Mondi latest record has been received with warmth. Here is everything you need to know about it.

Song description

  • Released: 2nd April 2019
  • Format: Mp3, mp4
  • Length: 3:22minutes
  • Genre: Bongo songs

Mwewe song fan reaction

Diamond’s father song, ‘Mwewe’ has been acknowledged by fans with different reactions. YouTube fans have viewed the songs in thousands. They seem not to shy in expressing their feelings about the new jam that featured Diamond’s father. Despite others rubbishing this latest song, there is profound love from the fan who wishes him to continue with this new game. Some of the reactions are as follows:

Hawa wametumia Mzee Mondi kupata viewers…mm nilikua nimekuja Kwa ajili yake 2, Steve Wanga.

Aisee huyu anaeimba ni kama mwewe ni mkali sana wa vocal, Fadhila Akida TV.

Those dudes are clever there is no way this song was going to hit until Mr. Mondi came in. Good song though I love it and big up all, Liz hills.

Honestly speaking it is not bad at all, big up. Never say its late until its late, Mathew Bicco.

Kama umeletwa uku na babu Tiffah gonga like twende sawa, Caren Mwaka .

Mzee kaamua sijui mtoto kafata nyayo za babaa au baba amefuata nyayo a mtoto, Sulemani Bidida’s.

On Instagram things were no different, seems like Mzee needs to produce more songs to his fans.

View this post on Instagram

Aga aga aga, umenitekaaaaa, dudu la yuyu, My first song, link in bio

A post shared by Baba Chibu (@mzee.diamondplatnumz) on

Jaman mtashangaa anakujakuwa star kama mzee wa chii, aviladyn8 .

Mzee Mondi feat. Sungura Madini and Blod Gaza Mwewe lyrics


(Intro)

Sungura Madini na Blod Gaza

YB, milio ni Central Zone

(aaah aaah)

Ukinishika nahisi unanitekenya

Na ukinitazama naskia raha

Moyo wangu umefall mazima, iyee

Unavyotembea kwa madaha

Mmmh, mwenzako nina upofu wa mapenzi

Nipeleke popote

Iwe jua, nyota au mbalamwezi

Niangazie chochote nitatulia (aaah aaah)

Kwenye mapenzi yako nitatulia (aaah aaah)

[Chorus]

Mmmmh mmmh, aaah eeh, aaah eeh

Wewe ni kama mwewe, wewe ni kama mwewe

Aaah eeh, aaah eeh

Mimi kifaranga njoo uninyakuwe

Aaah eeh, aaah eeh

Utamu wa mapenzi sitopata

Kwingine zaidi ya wewe

Aaah eeh, aaah eeh

Na imesemekana wewe

Haini cost kabisa, uwepo wako wee

Nakupost na picha, nzuri yako wee

Jina nzuri nakuita, malikia wee

Popote uendapo, nilipo me na wee

Janja janja nyingi, corner corner nyingi

Blah blah haziishi kwa wale wafitini

Mama mama wee, malkia wa nguvu

Usije ukapanda bei, ukanivunjia nguvu

Nikupe raha, unipe raha, nivunje na kibubu

Unipe raha, nikupe raha na mahagi ya kizungu

[Chorus]

Mmmmh mmmh, aaah eeh, aaah eeh

Wewe ni Kama mwewe, wewe ni Kama mwewe

Aaah eeh, aaah eeh

Mimi kifaranga njoo uninyakuwe

Aaah eeh, aaah eeh

Utamu wa mapenzi sitopata

Kwingine zaidi ya wewe

Aaah eeh, aaah eeh

Na imesemekana wewe

Sikiza yoh

Aga aga aga aga aga (umeniteka)

Dodo la yoyo (mwenzako umenimaliza kabisa)

Aga my name officer (aah)

Dangia shamanda (aah)

Andanda ndundundundu (aah)

Shanga, chora mwaaaa

(oyooo yooo)

Aga aga aga aga aga

Ai mwana msambwanda

Aga aga aga

(oyooo yooo)

[Chorus]

Mmmmh mmmh, aaah eeh, aaah eeh

Wewe ni kama mwewe, wewe ni kama mwewe

Aaah eeh, aaah eeh

Mimi kifaranga njoo uninyakuwe

Aaah eeh, aaah eeh

Utamu wa mapenzi sitopata

Kwingine zaidi ya wewe

Aaah eeh, aaah eeh

Na imesemekana wewe

Ni mzee Diamond Platnumz

Aya Baba Tifa

Niko na wanangu Sungura Madini

[Outro]

Sikiliza hiyo moto, hatari ogopa Sana

What do you consider of Diamond’s father new song? Is it a success or not? Feel free to give your views in the comment segment below. We will be glad to hear from you as well.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here